top of page

Fecske László saját véleménye írásairól: 

                                                                               Humoros kis írások mindenki szórakoztatására.

A mi véleményünk:

Fecske László novellái azonnal helyet kaptak szívünkbe, a már-már fekete humornak is nevezhető megfogalmazás miatt. Néha kissé cinikus, esetleg komoly hangvételű, de az író csodás képessége a nevetetéssel kapcsolatban minden novellájában megjelenik csattanós vég formájában. Néhányan orosz realizmusként tekintenek a műveiben felelhető elemekre, személyekre. Az írónak különlegesen jó érzéke van a hangulat megteremtésében, a karakterek természetének megformálásában, akár a rövid történetekben is. Gyakran hétköznapi elemeket emel be történeteibe, amik igazán megadják az ízét írásainak, hiszen mindannyian ismerjük a buszon utazó idős hölgyeket, akik a régi időkre emlékeznek, a fiatal szerelmespárokat, akik elvakultan szaladnak a másik felé, a siető üzletembereket, akik minden másodpercben az órájukra tekintenek, vagy az egészségüket aggódva figyelő egyéneket, akik problémát csinálnak a legkisebb sebből is. Fecske László pedig kifejezetten ért ezen elemek papírra vetéséhez.

 

Jó szórakozást kíván az Író és csapatunk!

Novellacsokor - II. mű

 

   Dohányzom. Sokat. Dohányzom, mert megtehetem, és mert olyan úriassá tesz ez az egész. Kitűnő időtöltés üres perceim eltöltésére.

Hypochonder vagyok. Nagyon. Ha egy kicsit megfájdul a halántékom, egyből diagnosztizálom magamat, és a kórisme: migrén. Elvágom az ujjam? Vérfertőzés, másnap reggelre vérrög, szívhalál.

Megfájdult a tüdőm. Több sem kellett, szaladtam is az orvosomhoz, ki már jól ismer, jobban mint én magamat, onnan pedig a tüdőgondozóba.            Remegtem. Elvégezték a szükséges vizsgálatokat, és én fújkodtam gépekbe, lélegeztem a sztetoszkóp alatt, tűrtem a röntgent. Azt mondták, két hét, és megjön az eredmény.

   Még többet dohányoztam, most már idegességemtől, és ez a két hét életem leghosszabb, legnagyszerűbb két hete volt. Letelt, és én szaladtam az SZTK-ba, szinte felrántottam az ajtót és nemsokára remegő kezeimbe vettem a papírost, melyben a jövőm, ha úgy tetszik a sorsom áll.

   Otthon mertem felbontani. Átfutottam rajta. Tuberkulózis-gyanú. Összeomlottam. Elővettem egy papírt, és elkezdtem búcsúlevelemet írni. Hogy mondjam meg szeretteimnek, hogy hamarosan meghalok? Kire mit fogok hagyni? Hova, miként temessenek? 

 

   Aznap délutánra vacsorára hívtam bizalmasabb barátaimat, kik eleget téve kérésemnek (mivel mondtam hogy nagyon fontos dologról van szó) eljöttek lakásomra. Elmondtam nekik, hogy most nem én találtam ki (tudniillik minden hónapban legalább egyszer krónikus tüdőgyulladásban, és agyi duzzanatokban szenvedek), és hogy ez most véresen komoly dolog. Részvétüket nyilvánították ki, ám láttam hogy valaki még mindig kételkedik az egészben. Torkomat elfojtotta a sírás, alig hallható hangon megköszöntem nekik hogy milyen jó barátaim voltak, és kiálltak mellettem annyi éven át.

   Egyikük, kicsit óvatoskodva, belátván hogy tényleg komoly a dolog, megkért, hogy hadd nézze meg a papírt. Mondtam neki, hogy hiába nézi, attól nem lesz jobb senkinek, de gondoltam most már úgyis mindegy, kezébe adtam halálos ítéletemet.

 - Te, egész jól tartod magadat.

 - Beszélsz itt te hülyeségeket, fél lábbal már az enyészet útján vagyok, ne bolondozz!

 - Ez a papír nem is a tiéd.

   Ezen a ponton majdnem torkának ugrottam, egy haldoklóval így beszélni!

 - Miről beszélsz?

 - A név egyezik, a lakcím és a születési évszám nem.

 - Add ide!

   Kiragadtam a kezéből, és átfutottam még egyszer: igaza volt! Idegességemben el sem olvastam, hogy biztos az enyém-e, de egy haldokló minek is gondolna ilyesmire?

   Elsápadtam, és hálát adtam Istennek.

   Másnap visszavittem a papírt, és megkaptam a magamét: kutya bajom.

   Azóta nem dohányzom.

 

Fecske László

2016. 03. 06.

bottom of page